News

01

Jak zrobić stronę responsywną?

07/07/2015

Ilość użytkowników korzystających z internetu za pomocą urządzeń mobilnych ciągle rośnie. Jeśli nie chcemy by potencjalni klienci "uciekali" nam, to warto już na etapie tworzenia firmowej strony www zadbać o to by strona byłą "mobilna", czyli responsywna.

Responsywne strony www posiadają wyjątkową właściwość dostosowywania się do rozdzielczości, na których są przeglądane. Dzięki odpowiedniej konstrukcji graficznej i kodowej strona responsywna wyświetla się poprawnie i czytelnie bez względu na to, na jakim urządzeniu jest przeglądana – na komputerze, laptopie, smartfonie czy tablecie. Strony responsywne określane są również jako strony RWD, z angielskiego Responsive Web Design. Stworzona w tej technice strona jest uniwersalna i przyjazna wszystkim użytkownikom. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że od kwietnia 2015 również największa wyszukiwarka Google przywiązuje wagę do responsywności strony. Strony dostosowane do urządzeń mobilnych dostają dodatkowe "punkty" – są lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, a także zostały specjalnie oznaczone.

Dziś praktycznie nie robi się już stron, które nie są responsywne. Posiadacze starego typu stron nie muszą się jednak martwić – większość dotychczasowym stron można dostosować do nowych wymogów. Technika tworzenia stron RWD pojawiła wraz z nadejściem arkusza stylów CSS3, który znacząco rozbudował możliwości media queries. To właśnie media queries odpowiedzialne są za rozpoznawanie wielkości przeglądarki. Dzięki temu na urządzeniu zostają wczytane różne arkusze stylów, wyświetlające tę samą strukturę HTML w całkiem inny sposób. Po ludzku mówiąc – ta sama strona, w innym układzie.

Samodzielne stworzenie takiej strony może być trudne, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy programistycznej. Dlatego wykonanie stron responsywnych najczęściej zlecane jest profesjonalnym firmom. Koszt takiej strony jest nieco wyższy niż strony starego typu. Jeśli jednak będziesz taką stronę tworzył samodzielnie to sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali w jaki sposób stworzyć stronę responsywną od początku lub przerobić stary szablon na szablon RWD.

Strony responsywne to same korzyści – nie trzeba aktualizować kilku wersji strony, nie trzeba przekierowywać domen, nie ma duplicate-content i wszystko pozostaje w zgodzie z wymaganiami guru internetu, czyli Google.

Klienci