News

06

Jak założyć stronę internetową?

28/04/2015

XXI wiek i brak strony internetowej? To niemożliwe. Według aktualnych statystyk ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie korzysta z dobrodziejstw internetu. Polska nie pozostaje w tyle. U nas z sieci korzysta około 2,75 miliona użytkowników. Co to oznacza w praktyce? Że gdy nie masz strony internetowej, to nie istniejesz. Każdy z tych prawie trzech milionów ludzi może stać się potencjalnym klientem Twojej firmy lub po prostu użytkownikiem Twojego serwisu. Założenie strony internetowej wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy zrozumieć kilka terminów związanych z zakładaniem strony – takich jak hosting, domena czy FTP. Od czego należy zacząć?

Pierwszą rzeczą, którą musisz określić jest metoda, której użyjesz do stworzenia witryny. Wiele osób korzysta z darmowych lub płatnych kreatorów stron. Decydując się na kreator raczej nie będziesz musiał rozważać kwestii hostingu i jego parametrów. Nie musisz również posiadać skomplikowanej wiedzy programistycznej. Kreatory stron są zazwyczaj proste w obsłudze i wygodne. Posiadają szablony oraz dodatki, które uatrakcyjniają wygląd strony. Jest to dość duże ułatwienie jednak musisz mieć świadomość, że kreatory stron internetowych nie są rozwiązaniem idealnym. Posiadają wiele ograniczeń, przez co stworzenie bardziej skomplikowanej strony www przy ich pomocy, jest raczej niemożliwe. Często szablony kreatorów uniemożliwiają również optymalizację kodu witryny pod kątem SEO, a to ważne, jeśli chcesz by Twoja strona pojawiała się wysoko w wyszukiwarkach. Alternatywą dla gotowego kreatora stron jest stworzenie własnej strony na własnym serwerze hostingowym. Oferty hostingu znajdziesz bez problemu. Wiele firm oferuje atrakcyjne pakiety hostingowe, w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak pakiet pakietowi nierówny i trzeba wiedzieć na jakie parametry hostingu zwrócić uwagę, by w przyszłości strona działała szybko, sprawnie i poprawnie. Do najważniejszych parametrów hostingu należą:

Limit transferu danych – nazywany również transferem miesięcznym. Od tego limitu zależy jak szybko i czy w ogóle Twoja strona będzie się wyświetlała. Ciężko określić, jaki limit transferu jest optymalny. Zależy to od wielu czynników takich jak np. wielkość samej strony (ilość MB jakie zajmuje), zawartość danych do pobrania przez użytkownika, popularność samej strony. Każda wizyta użytkownika na takiej stronie internetowej wiąże się z pobraniem danych.

Mówiąc więc krótko – im bardziej multimedialna i popularna jest Twoja strona, tym większy limit transferu będzie potrzebny. Pamiętaj, że firmy hostingowe zazwyczaj oferują możliwość zwiększenia limitu.

Pojemność serwera – czyli ilość miejsca, które otrzymasz dla swojej strony oraz jej składników. Pamiętaj, że zdjęcia i pliki video zajmują sporo miejsca. Jeśli więc na Twojej stronie będą zdjęcia, które zapisane będą na serwerze w postaci plików (a nie za pomocą kodu zewnętrznego), będziesz potrzebował większej pojemności.

Konto FTP – czyli konto, które umożliwi Ci zewnętrzny dostęp do serwera w celu edycji strony. Dzięki niemu możesz pobierać pliki, edytować i ponownie wgrywać na serwer.

Inne parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę to m.in. liczba możliwych subdomen, bazy MySQL, domeny zaparkowane, liczba aliasów i inne.

Gdy już wybierzesz serwer, czyli wiesz, gdzie będziesz hostował swoją stronę oraz wszystkie jej zasoby, przyszedł czas na wybór domeny. Domena to inaczej mówiąc nazwa Twojej strony. Wśród domen wyróżniamy m.in. domeny krajowe – z końcówką .pl, domeny globalne z końcówką np. .com, .eu oraz domeny regionalne takie jak np. waw.pl. Ceny domen są zróżnicowane. Standardowo należy przyją, że domeny krajowe są nawet o 50% droższe niż globalne (chociaż powoli ulega to zmianie). Domenę trzeba zarejestrować. Podobnie jak w przypadku hostingu zajmują się tym specjalistyczne firmy, które pobierają opłatę za taką rejestrację.

W tej chwili masz już dwie najważniejsze rzeczy. Pozostaje stworzyć treść strony. Do tego wykorzystać może darmowy CMS, czyli system zarządzania treścią, taki jak np. Joomla lub Wordpress. Możesz także samodzielnie stworzyć kod źródłowy strony lub zlecić to zadanie programiście. Uzupełnij stronę o odpowiedni content, czyli treści – teksty, zdjęcia itp., wrzuć gotowe pliki na serwer. Ostatnim etapem do własnej strony www jest integracja domeny i hostingu. Wykorzystuje się do tego serwer DNS, który kieruje domenę na właściwą stronę. Z pewnością zajmie się tym osoba tworząca Twoją stronę lub wspomoże Cię w tym firma hostingowa. Po ok. 48 od propagacji domeny masz gotową, widoczną w internecie stronę.

Klienci